code for freedom

27-28 september, gdansk

register now

News and Tips

Zwycięzcy hakatonu – wywiad z liderką projektu ‘Nie tylko wybory’
 Weronika Grzejszczak to osoba z pomysłami i determinacją, aby je realizować. Na co dzień pracuje w dużej firmie ‘na etacie’, a po godzinach działa społecznie.  Jest siłą napędową Fundacji HomONto i koordynatorką łódzkiej brygady Koduj dla Polski. Sama uczy się programować. Wygrała hakaton Code for Freedom w Gdańsku i dzieli się swoimi wrażeniami w odpowiedzi na pytania Fundacji ePaństwo (ePF).

Weronika_Thomas
Weronika Grzejszczak i Thomas Tursics, fot. Michal Škop

ePF: Dlaczego chciałaś stworzyć taki właśnie projekt? Weronika: Projekt wyewoluował w łódzkiej brygadzie Koduj dla Polski z innego pomysłu, który skupiał się na jednej z tych form partycypacji – inicjatywie uchwałodawczej, a dzięki Kasi Mikołajczyk z Fundacji Fenomen i Jargowi Góralczykowi z INSPRO zorientowaliśmy się, że bardziej przydałaby się aplikacja do edukowania ludzi w zakresie różnych form partycypacji. Potem powstał też pomysł, żeby była nie tylko edukacyjna, ale żeby kierowała świeżo upieczonych aktywistów do zewnętrznych stron, gdzie będą mogli się podłączyć pod bieżące akcje obywatelskie lub zainicjować swoją.

ePF: Co było przygotowane przed hakatonem, co się udało zrobić podczas wydarzenia, jakie kolejne plany macie na tę aplikację? Weronika: Przed hakatonem był template htmlowy, który umożliwiał animacje i grafiki. Wszystko było po polsku. Na hakatonie powstała szybko wersja angielska, bo kolega z teamu jest Niemcem, powstały podstrony, czyli ogólny opis każdej z form aktywności, opis szczegółowy, przykład, linki do zewnętrznych platform związanych z daną formą aktywności w Łodzi oraz parsowanie jednej z platform do petycji, dzięki czemu w naszym serwisie wyświetli się lista petycji aktualnie otwartych w naszym regionie. Mnóstwo pracy przed nami, ale oboje będziemy nadal pracować przy projekcie, kilka organizacji łódzkich wyraziło chęć pomocy w rozwoju i promocji, więc na pewno projekt będzie rozwijany.

ePF: Co Ci się najbardziej podobało na hakatonie? Weronika: Najbardziej podobała mi się niemiecka ekipa Code for Germany. Przyjechali na hakaton bez własnej propozycji projektu, ale za to z wielką listą apek, które zrobili w ramach swojego ruchu, o których opowiadali. Rzeczowi, sympatyczni ludzie. Po prezentacjach projektów poszłam od razu do nich pogadać i wtedy spontanicznie przyłączył się do tego projektu Thomas, co było nieocenioną korzyścią dla apki, bo moje kodowanie na razie raczkuje. Zapadła mi też w pamięć aplikacja litewska, w której na hakatonie ekipa zdewelopowała plugin, dzięki któremu czytelnik-odbiorca mediów będzie mógł po wejściu na jakąkolwiek stronę z wiadomościami dowiedzieć się, kto jest właścicielem i w jakiej grupie kapitałowej funkcjonuje dany portal. Ja sama chętnie bym zainstalowała taki plugin u siebie.

ePF: Jak się czujesz jako zwyciężczyni? Weronika: Zwycięstwem byłam zaskoczona, bo technologicznie to jest dość prosta aplikacja. Ale cieszę się, że Jury patrzyło na projekty przez pryzmat użyteczności dla potencjalnego odbiorcy, bo tym naszym społecznym kodowaniem musimy rozwiązywać problemy, a nie tylko robić fajne, zaawansowane technologicznie rzeczy. Oczywiście dało mi to ogromnego kopa do działania. Zwykle mam silną motywację wewnętrzną do wszystkiego za co się wezmę, ale jak widzisz, że ktoś inny Cię docenia, to tym bardziej upewniasz się w przekonaniu, że to co robisz jest dobre.

Podoba Wam się to co robi Weronika? Zachęcamy aby włączyć się do działań ChomONto lub społeczności Koduj dla Polski. Sprawdźcie też inne projekty rozwijane podczas tego hakatonu zorganizowanego przez Instytut Lecha Wałęsy we współpracy z Fundacją ePaństwo, Teplitsą i Europejskim Centrum Solidarności. Zobaczcie jak było na #c4freedom:

Go back